Usb Boot Etme 2019

1
238
Görüntüleme
usb boot etme

Merhaba Çözümbuldum okuyucuları, bugün usb boot etme işlemi nasıl yapılır ? nelere dikkat etmeliyiz ? verileri nasıl yedekler ve koruruz tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Usb Boot Etme

Bilgisayar, günümüz teknolojisinin hayatı en kolaylaştırıcı teknolojik aletidir. Evlerde, okullarda ve hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyduğumuz bir iş birlikçisidir. Yeni birçok iş alanı da sunar. Gerek donanım ve gerekse yazılım olan alanlar günümüzde daha çok tercih edilen meslekler olmuştur ve geleceğin mesleği olmaya kesinlikle adaydır.

Her Evde

Günümüzde artık özellikle bilgisayar başında ve internette para kazanma yolları revaçta. Böylelikle gün geçtikçe insanlar bilgisayarlara daha fazla ihtiyaç duyuyor. İlk icadı gerçekleştirildiği zaman bir oda büyüklüğünde olan bilgisayar şimdilerde her evin sadece 30 cm’ni kaplıyor. Bilgisayarlara karşı bu kadar ilgi ve ihtiyaç arttıkça, bozulma gibi durumlarda artık insanlar kendileri müdahale edecek kıvama geldiler. Günümüzde internetten her şeyi öğrenmek mümkündür. Tıpkı bu makalede olduğu gibi bir bilgisayarla alakalı bilmeniz gereken her şeye ulaşabilirsiniz.

Veri Saklama

Bilgisayarınızda yaşanabilecek herhangi bir komplikasyonda bilgilerinizi kaybetme riskiniz yüksektir. Bu sebeple, yedeklemeye ihtiyaç duyarsınız. Taşınabilir bir bellek yani bir Hard Disk veya yeterli GB’ta sahip bir USB de işinizi görür. Bu temel yapılması gereken şeylerden biridir. Özellikle iş sektörlerinde bu ihtiyaç zaruridir ve düzenli olarak yapılmalıdır.

En Sık Yaşanan Sorun: Format Atmak

Bilgisayar alanında karşımıza en sık çıkan sorun format atmak olur. Bir virüs bulaştığında, programlar doğru çalışmadığında, bilgisayarınız yavaşladığında veya bilgisayarınız çöktüğünde ve bunlara benzer yaşanan sorunlarda format atmak gerekir. Bilgisayarınızı bu gibi işleri yapan bilgisayar uzmanlarına götürmektense artık kendiniz yapabilirsiniz.

Format Atmak

Bilgisayara format atmanın birçok yolu vardır. Bunların arasında en güncel kullanılan USB ile format atmadır. Bu format türü USB Boot Etme olarak adlandırılır. Bios hata verebilir bu sebeple USB Boot Etme sizin için bir sorun yaratabilir ama basit bir şekilde yapabileceğiniz bazı işlemlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Adım Adım USB Boot Etme

Bilgisayara takılı olan USB belleğinizdeki bilgilerinizi yedeklemeniz gerekir. Ardından CMD komut satırını açmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan pencerede Komut İstemi seçeneğini seçmelisiniz. Siyah bir ekran ile karşılaşacaksınız ve bu ekrana aşağıda belirtilen komutlar sırasıyla yazılmalıdır. Her yazılan komuttan sonra bir sonraki komutu yazmak için “Enter” tuşuna basmanız gerekmektedir.

1)Diskpart (Bu komuttan sonra yeni bir siyah ekran karşımıza gelecek ve bundan sonraki bütün kodlarımızı oraya yazmak durumundayız.)
2) List Disk
3) Select Disk 0 (Burada 0 yazan yer Flash Belleğinizin kaç GB olduğudur. Sizin belirlemeniz gerekir.)
4) Clean
5) Create Partition Primary
6) Active
7) Format fs=fat32 quick (Biçimlendirme gerçekleşir bu koddan sonra. Bekleme süresi uzun olabilir.)
8) Assign

Son Adım

Bu işlemlerden sonra WinRar ile veya benzeri bir programla İSO’nun dahilindeki tüm belgeleri, bilgisayarınıza takılı olan USB’nize kopyalamalısınız. Artık Flash Belleğiniz bir Bootable USB’dir. Son olarak tek bir adım kalıyor. Bilgisayarınıza format atmak için, bu hazırladığınız Flash Belleğinizi bilgisayarınıza takıp, format işleminizi başlatabilirsiniz.

Usb Boot Etme 2019
5 (100%) 1 Kez Oylandı

1 Yorum

  1. Merhaba,sitenizi çok beğendim sürekli takip edeceğim.Çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz. :) Bu paylaşımınızda ki son adım işlemini tam olarak anlayamadım.İSO’nun dahilindeki tüm belgeleri derken hangi belgeleri kastettiniz.Açıkca belirtirseni sevinirim.Bilgisayarla haşır neşir olamadım daha :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here