Turk Telekom Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

2
2933
Görüntüleme
Turk telefom şifre değiştirme

Turk Telekom Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Evinize internet bağlattıktan sonra modem arkasında bir şifre verilmektedir. Bu şifre genellikle çok karışıktır. Aynı zamanda unutmaya müsaittir. Şifrenizi unuttuysanız işlem basamaklarını takip ederek yeni şifre alabilirsiniz. Şifre almak en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Böylece ağ bağlantısının güvenliğini sağlayabilirsiniz. Peki, turktelekom wifi şifre değiştirme nasıl yapılır?

Turk Telekom Şifre Değiştirme İşlemleri

Şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Bazen de birileri tarafından internetinizin şifresi kullanılabilir. Bu durum ise en çok internet hızının düşmesiyle anlaşılır. Bu noktada turktelekom şifre değiştirme işlemi problemi kısa sürede çözecektir. İşte işlem basamakları:

  1. Modemin reset tuşuna 10 saniye basılı tutun. Bu adım modemin ara yüzüne ulaşmanızı sağlayacaktır.
  2. Bu arada bilgisayara girin ve arama motorunu açın. Arama motoruna modemin ara yüzüne ulaşmanızı sağlayacak rakamlar girilecektir. Bu rakamlar: 192.168.1.1 şeklindedir. Bu rakamları doğru ve eksiksiz girdiğinize emin olun. Aksi taktirde ara yüze ulaşım sağlanamaz.
  3. Bu noktada bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre talep edilir. Bu kısım şu şekilde doldurulmalıdır:

Kullanıcı adı: admin

şifre : turktelekom

  1. Bu basamaktan sonra bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa yeni şifre oluşturma ekranıdır. Yeni şifreyi oluşturduktan sonra ise ara yüze yönlendirme gerçekleşiyor. Artık bu aşamada yeni şifreniz hazırdır. Bu şifreyi kullanarak wifi girişi yapabilirsiniz.
  2. Bazen de wifi adını değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu aşamaya kadar geldikten sonra wifi adı daha kolay değişmektedir. Sol sekmedeki kablosuz bölümüne tıklayarak SSID1 basamağına ulaşın. Buraya istediğiniz adı yazarak tamam butonuna basın ve kapatın. İşte turktelekom wifi şifre değiştirme bu kadar basittir.

Şifre Nasıl Olmalıdır?

İnternet ağının güvenliği için turktelekom şifre değiştirme gereklidir. Ancak belirlenen şifrenin özelliği en az değiştirmek kadar önemlidir. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte şifre kırmak oldukça kolay hale geldi. Öncelikle şifrenin tahmin edilmesi zor karakterler içermesi gerekmektedir. Sevdiğiniz takımın doğum yılı kolaylıkla tahmin edilebilir. Ancak buna eklenen # , ? , Q gibi şekiller tahmin sınırlarından uzaklaştırır. Ayrıca WPA2 koruma türü tercih edilmelidir. En güvenli şifreleme sürümüdür. Şifre değiştirirken modem adını değiştirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu durum erişimi zorlaştırmaktadır. Ancak TC veya şifre gibi kişisel bilgiler paylaşılmamalı. Kablo adı herkese açıktır. Bilgileri düzenledikten sonra kaydet tuşuna basarak güncelleme yapabilirsiniz. Güvenliğinizi kontrol etmek adına ara yüzü ziyaret edebilirsiniz. Bunun için belirlediğiniz modem adı ve şifreyi kullanmanız gerekmektedir.

Diğer konumuz: Superonline şifre değiştirme

Turk Telekom Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?
4.8 (96.67%) 6 Kez Oylandı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here