Tablete Root Atma 2019

1
464
Görüntüleme
tablete root atma
tablete root atma

Tablete Root Atılması

Root Atma Nedir?

Root sözcüğü, “kök” anlamına gelir. Tabletlerde root işlemini gerçekleştirmekse; cihazda sistem dosyalarının olduğu kök dizinine ulaşmak demektir. Yani; bu merkezî dosyalara ulaşarak, kişiselleştirme yetkisini edinmek anlamına gelmektedir. Birçok cihaz ve tablet; hangi marka olursa olsun, root işlemlerine izin vermeyecek biçimde piyasaya sunulmuştur. Kullanıcıların kök dizinine ulaşarak, sistem dosyalarını silmesinin veya birtakım yanlış değişiklikler yapmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Root atmak; merkezî sistem dosyalarının düzenlenmesi, silinmesi, yeni sistem dosyalarının eklenmesi gibi işlemlere imkân tanımaktadır. Root işlemi, her marka ve modelde farklı şekillerde uygulanabilir. Sistem, kullanıcıdan onay ister ve ön yükleyici doğrulaması kilidinin açılması için de farklı işlemler gerekebilir. Tablete root atma birçok kişinin yapmak istediği; ama çok karışık geldiği için yapamadığı bir işlemdir.

Tablet İçin Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tabletlerde root atma işlemi yapmak için; ayarlar kısmındaki “Cihaz Hakkında” bölümüne girilir. Daha sonraysa, menünün “Yapım Numarası” yazan yerine, arka arkaya 10 kere basılır. Bu kısımda tıklama işlemi yapılırken, kaç kere daha tıklama yapılacağı hakkında cihaz uyarı verir. “Geliştirici Seçenekleri” butonu aktifleşir. Burası tıklanarak açılır. “USB Hata Ayıklama Modu” aktifleştirilir.

Tüm tabletlerde bu moda ulaşmak için, benzer işlemler yapılır. Bu mod aktif olmadan, root işlemi yapılamaz. Ardından root atma programı indirilebilir. Android tüm cihaz ve tabletlerde, durum bu şekildedir. “Driver” indirildikten sonra da, tablet bilgisayara bağlanmalıdır. Daha sonra; “Bilgisayarım” sağ tıklanır. “Özellikler”, “Aygıt Yöneticisi” ve ünlem olan ve telefon adı yazan yer sağ tıklanır. “Sürücü Yazılımını Güncelle” ve “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara” yazan yere tıklanır.

Driver dosyasının gösterilmesiyle ilgili işlemler yapılır. Biraz bekleyince, artık driver yükleme işleminin başarıyla tamamlanması sağlanır ve tablet, root atılmaya hazır hâldedir. Tabletin bilgisayarla olan bağlantısı kesilir. Root Atma programı kurulur ve açılır. Daha sonra tablet tekrar bilgisayara bağlanır. Biraz bekleyince ekrana gelecek “ROOT” tuşuna basılarak, root işlemlerinin tamamlanması beklenir.

Root işlemleri yapılıp tamamlandıktan sonra ise, tablet reset atacaktır.

Tablete Root Atılmasının Cihaza Etkileri

Android tablete root atılması, tabletin kullanılabilir potansiyelinin daha yüksek düzeylere çıkmasını ve cihazın kişiselleştirilmesini sağlayabilmektedir. Root atılan tabletlerde, aynı zamanda bir performans artışının da gözlendiği ortaya çıkmıştır. Fakat bu özelliklerin yanı sıra; Android cihazlara root işleminin uygulanması, cihazı garanti kapsamının dışına çıkarabilmektedir. Bu durum da iyi düşünülmeli ve göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı cihazlarda, bundan dolayı un-root işlemleri uygulanarak cihaz tekrar eskinki haline de getirilmektedir.

Tablete root atma işlemi, bir nevi tabletteki yönetici izinlerini açmak ve ayarlamaktır. Böylelikle; yüklenemeyen App’ler yüklenebilir, kaldırılamayan programlar kaldırılabilir ve daha önce engel koyulmuş birçok işlem yapılabilir. Eğer tabletinize root atma işlemi yapmaya karar verirseniz, bu şekilde işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Tablete Root Atma adlı konumuzu okudunuz.

Diğer Yazılarımız:

Telefondan Root Atma
Bilgisayarsız Root Atma
Supersu Root Atma

Tablete Root Atma 2019
5 (100%) 5 Kez Oylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here