İş Yerinde Motivasyonu Arttırmanın Yolları

0
534
Görüntüleme
Motivasyon Artırma

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmanın Yolları

Hem mutlu çalışan kişiler yaratmak hem de şirket başarısını uzun bir zaman sürdürülebilir kılmak için yapılan motivasyon uygulamalarına küçük ya da büyük ölçekli tüm firmaların ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor.

İşyerlerinde çalışanların işe bakışlarını ve iş yapmalarını etkileyen pek çok faktör vardır. Genel bir sınıflandırma olarak bunlar ekonomik, fiziki ve psikososyal faktörler olarak ele alınmaktadır. Ekonomik faktörler; ücret, prim-ödül iken fiziki şartlar; iş yeri çalışma şartları, hava şartları, yeterli malzeme vb. ve psiko-sosyal faktörler ise; eğitim, iletişim, kurum ve saygınlığı, motivasyon ve yönetsel yaklaşımlar olarak söylenebilir.

Çalışanın Motivasyonu

Çalışanın motivasyonunun yüksek olması ve işlerine dört elle sarılmaları neticesinde ortaya çıkardıkları kaliteli ve başarılı işler firmaların markalaşmasında ve büyümesinde büyük önem arz ettiği gibi, markalaşmış firmalarında marka değerini yükseltmekte ve daha da büyümelerine katkı sunmaktadır. Bundan dolayı çalışanın motivasyonu büyük önem arz etmektedir. Yani Bir çalışanın motivasyonu o iş yerinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerinin başında gelir. Başarıyı yakalamış pek çok firma bilir ki, iş yerine huzurlu ve mutlu bir şekilde gelen, yaptığı işten, çalıştığı ortamdan, başındaki yöneticisiyle iletişiminden memnun olan, kısacası motivasyon seviyesi yüksek olan çalışanlar ile motivasyonu yüksek olmayan çalışanlar verimlilik noktasında birbirinden ayrılır.

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmanın Yolları, is-ve-sektorel , is-yerinde-motivasyonu-artirmanin-yollari
iş yerinde motivasyonu artırmanın yolları

Yetenekli Personelin ve Verimliliğin Kaybedilmesi

Son zamanda yapılmış üç ulusal anket ülkemizde çalışanların mutluluk ve verimlilik seviyelerinin minimuma indiğini göstermektedir. Diğer yandan iş yerine aidiyetlik oranının ortalamanın altında olması nedeniyle de personelin konsantre, motivasyon ve gelecek ile ilgili planlarda çalıştığı şirket ile alakalı aynı hedefleri gütmediğini gösteriyor. Salt ekonomik olarak Türkiye’nin yıllık 40-50 milyar TL’sinin verimlilikten kaybının olduğunu, kariyer olarakta birçok yetenekli personelin iş yerinde yeteri kadar algılanmadığı veya özel yaşantısını düzene sokamadığı için kaybolup yok olduğunu gösteriyor.

İşletmelerde Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Çalışanların pek çoğu iş yerinde motive ve mutlu bir halde çalışamamayı dile getiriyor. Tüm çalışanların düşüncesi; kendilerine daha fazla tatil ve ailelerine daha fazla zaman ayırabilmektir. O halde bunu başarmanın yolu iş motivasyonunu artırmaktan geçiyor.

İşte size iş motivasyonunu arttırmanın yolları;

  • İşinizde sizi mutlu eden ve keyiflendiren bölümlerini keşfedin. Bu bölümleri kısımlara ayırabilir ve en çok hoşunuza giden işlerinizi belirleyip güne o işlerle başlayabilirsiniz. Göreceksiniz güne daha iyi başlamanıza vesile olacaktır. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Mesai arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle duru ve açık iletişim kurun. İşe motive olamamanın en önemli sebepleri arasında çatışmalı ilişkiler yer almaktadır. Yöneticinizle veya mesai arkadaşınızla olan iletişiminize özen göstermeye gayret edin. Karşınızdaki insanın size söylemek istediklerini etkin bir şekilde dinleyerek ve sorular yönelterek o işi çözmek yerine, ön yargılar ve varsayımlar yüzünden işler birbirine girerek sarpa sarıyor ve içinden çıkılmaz hali geliyor. İşle alakalı ilişkilerde durumu asla kişiselleştirmeye gitmeyin. İş yaşamının ticari bir hayat olduğunu sürekli hatırınızda tutun.
  • Sorun ve problemlerin çözüm noktasının sizin elinizde olduğunu bilin. Toplum içinde de sık sık kullanıla gelen bir deyişle “Bir tek ölüme çare yok” cümlesini her zaman aklınızda tutun. Her problemin bir çözümü olduğunu, bunun bugün veya yarın er ya da geç halledilebileceğini bilerek problemlere yaklaşın. Hem böylece olaylara farklı bir bakış açısı geliştirmiş olursunuz.
  • Yaptığınız işlere bir isim tanımlayın veya daha açık bir ifadeyle işinize bir mana yükleyin. Her çalışan kişinin yaptığı işe ait bir görev tanımlaması vardır. O görev tanımlamasını fazla ara vermeden tekrar okuyun. Sonrasında yaptığınız işin işyeri ve dünya için manasını sorgulayın. Misal olarak, bir firmada çalışan hizmetli konumundaki bir işçi, “çalışanların yaratıcı olmalarına vesile oluyorum” diye ifade etmişti. Bunu kendisine nasıl başardığını sorduğumda o kişilere kahve, çay vb. içecekler ikram ederek “çalışanların kendileriyle baş başa kalabilmelerini sağlayan üç beş dakika sağlıyorum. Bu durumda onların daha verimli ve yaratıcı olmalarına vesile oluyor.
  • Geriye dönüp baktığınızda iş yaşamınızdaki başarılarınızı hatırlayıp yaptığınız en iyi işi belirleyin. Nelerden hoşlandığınızı veya hoşlanmadığınızı, yapış tarzınızı tek tek kaleme alın. Kendi iş planınızı yaptıktan sonra başarısız olduğunuz konulara tekrar göz atın ve hatalarınızı belirleyin. Tekrar aynı hatalara düşmemek için yeni planlar belirleyin. Kısacası kendinizi keşfedin. Bunun yollarını arayıp bulun.
  • Müzik ruhun gıdası olduğunu herkes ifade eder. Kimi zaman iş yerinde çatışmalı ve sorunlu zaman dilimleri yaşanmaktadır. Bu durumlarda size geren durumdan kurtulmak ve ruhunuzu besleyecek ve size iyi gelecek bir sözsüz müzik dinleyin.
  • Çalışırken eğlenmeyi öğrenin! Misal olarak, en çok hoşlandığınız bir insanla gezmeye veya o kişiyle sohbet etmeye vakit ayırın. Diğer yandan öğle yemeklerini onlarla geçirin. Varsa firmanın spor takımına katılıp farklı bir uğraşı edinin. Mesai arkadaşlarınızla eğlencelere katılın. Yani Eğlenceyi iş yaşamınıza dahil edin.
  • Gün içinde ufak ufak hareketler yapın. Bu sizin daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Çünkü insan bedeni harekete duyarlı yaratılmıştır. Uzun süre hareketsiz duran organlar sizi bir süre sonra rahatsız ederek mutsuz olmanıza sebep olacaktır. Ufak yapılan hareketler sizin daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmanın Yolları adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Anahtar kelimeler: Motivasyon artırma, Motivasyonu arttırma yöntemleri,Kişisel Motivasyon, Motivasyon Artırma Teknikleri,Motivasyon Teknikleri, Çalışan motivasyonunu artırma

İş Yerinde Motivasyonu Arttırmanın Yolları
5 (100%) 3 Kez Oylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here