Blockchain Nedir?

0
169
Görüntüleme
blockchain nedir

Blockchain Nedir?

Blockchain kelimesi dilimize Blok Zinciri teknolojisi olarak geçmiştir. Bu kapsamda bilgilerin bloklar halinde oluşarak merkezi bir veritabanından farklı olarak herkese açık zincirler halinde saklanması anlamına gelmektedir. Bu teknoloji ile internet üzerinden şeffaf ama müdahalenin imkansız olduğu veritabanları da oluşturulabilir.

Konunun günümüzde sıkça karşılaşılan bir kelime olmasına rağmen anlaşılamamasına karşın Blockchain örneği olarak Bitcoin düşünülebilir. Dijital para birimi olan Bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin açıkça takip edildiği ancak dışarıdan herhangi bir müdahalenin olmadığı bir çeşit Blok Zinciri ile bu teknoloji gelişmektedir. X üzerinden Y adresine gönderilen bir miktar Bitcoin, gönderim emri verildiği andan itibaren hiçbir şekilde geri alınamaz. Bu nedenle de Blockchain teknolojisinin ilk ve en değerli temsilcisi Bitcoin teknolojisidir. Bu kapsamda da hayatımıza bir dijital para biriminden çok yeni bir teknolojinin gelmesi önemsenmelidir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisini benimseyen bir mağaza üzerinden alışveriş yaptığınızda işlemin gerçekleştirilmesi için talepte bulunmanız ve işlemin kayıtlara geçmesi gereklidir. İşlemlerin merkezsiz sisteme bağlı bulunan bilgisayarlar tarafından hemen doğrulama işlemine alınması ardından da yaptığınız işlem bir blokta dijital olarak depolanmalıdır. Doğrulanmış bilginin “hash” kodu ise sistem tarafından otomatik şekilde oluşturulur. Hash kodu oluşturulduktan sonra işlem artık Blockchain sistemine işlenmiş ve sonsuza kadar orada depolanmış olur. Kişisel bilgilerin gizli kalması şartıyla bu bilgiler saklanarak erişime de açıktır. Bir banka hesabına para aktardığınızda bu tarz işlemleri gerçekleştirirken kişisel bilgilerinizi paylaşmadan yapmanız mümkün değildir. Adınız, adresiniz, iletişim numaranız, kimlik bilgileriniz ve daha pek çok bilgi bir merkez tarafından kayıt ve takip altında olmak koşuluyla sizden istenecektir. Blokchain de bu konuda Blok Zinciri içerisinde hiçbir kişisel bilgi saklanmamasını sağlayarak sistem tarafından özgün dijital imzaları ve dijital sembolleri oluşturur. Böylelikle de Blockchain üzerinden yapacağınız para gönderme ya da ödeme işlemlerinde kimlere ait olduğu bilinmeyen adresler aracılığıyla kime gittiği belli olmayan diğer kişilere anonim olarak aktarımlar hemen yapılabilir.

 

Blockchain Nedir?
5 (100%) 1 Kez Oylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here