Windows 7’de Disk Taraması chkdsk Nasıl Yapılır?

0
764
Görüntüleme

Merhaba çözümbuldum okurları, Windows 7’de Disk Taraması chkdsk Nasıl Yapılır? diye soracak olursanız bu yazımız tam sizin için iyice okuyarak bu sorunu kısa yoldan halledebilirsiniz. Bilgisayarımız da sık görülen sorunlardan biri olan disk sorunu ciddi rahatsızlık vermiş durumda disk arızaları ilerleyen zamanlarda bilgisayarımız da ciddi sorunlara yol açabiliyor ! Performans’dan tutunda tıkanmalara kadar gelebiliyor bu sorun.

Windows 7’de chkdsk nasıl kullanılır?

Windows işletim sisteminde disk üzerindeki sorunları gidermek için Chkdsk komutundan faydalanabilirsiniz. Chkdsk disk üzerindeki sorunları bulur ve düzeltir.

Windows 7‘de disk taraması yapmak işin şu aşamaları izleyin:

  1. Windows 7‘e dosya arama bölümüne CMD yazın.
  2. Bulunan CMD.EXE’i sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  3.   yi bulun  masaüstüne sürükleyin bırakın ve kısayol oluşturun daha sonra kısayolu sağ tuşla tıkayın. Yönetici olarak çalıştırı seçin.
  4. User Account Control (UAC) uyarı verdiğinde (verirse) Evet / Yes tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.Windows 7'de Disk Taraması chkdsk Nasıl Yapılır?, windows isletim-sistemleri , AcceptUAC_zpsca0aa4db
  5. Açılan Komut isteminde CHKDSK C: /R  yazın ve enter tuşuna basın. C: taramak istediğiniz sürücüyü tanımlamaktadır.Windows 7'de Disk Taraması chkdsk Nasıl Yapılır?, windows isletim-sistemleri , AcceptUAC_zpsca0aa4db
  6. Eğer diskin işletim sistemi yüklü olan bir disk olduğu ve yeniden başlattıktan sonra disk taramasının gerçekleşineceğine dair bir mesaj alırsanız E  (ingilizce ise Y) harfine basın.
  7. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra disk taramasını gerçekleştirecektir.

Yukarıdaki işlemlerden sonra Windows 7 sabitdiskinizi hatalara karşı tarayacaktır. Chkdsk ile disk taraması diskinizin boyutuna göre uzun sürebilir. Bu aşamada bilgisayarınızı doğrudan kapatmayın.

Windows 7’de Disk Taraması chkdsk Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 Kez Oylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here