İnternetim Çok Yavaşladı

1
807
Görüntüleme

Merhaba çözümbuldum‘un değerli okurları , Eğer internetim çok yavaşladı diye düşünüyorsanız bunun belli başlı bir kaç sebebi vardır bu sebepleri çözümbuldum ekibi derleyerek sizlerin bilgilenmesini istedi. Ülkemizde internet kullanımı her geçen gün resmen zorlaşmakta ! Engellenen internet erişiminden mi bahis edelim, internetimize getirilen kota sınırlamasından mı yoksa kotayı aştık mı hızı düşürülen internetten mi !

İnternetin yavaşlamasının pek çok nedeni vardır. İnternetiniz aniden yavaşladıysa şunları deneyin:

İnternetim Çok Yavaşladı Ne Yapabilirim ?

Kotanızı doldurmuş olabilirsiniz. Her ADSL kullanıcısının Adil kullanım kotası denilen kotası vardır. Kısaca AKK denilen bu kota dolduğunda ADSL hızınız aşırı derecede düşer. Örneğin 24mbps kadar olan tarifeniz 3mbs’e iner. Bu da internetin yavaşlaması demektir. Kotanızı servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz Türk Telekom, Superonline gibi..

 1. İnternetin yavaşlamasının sebebi modemdeki bir sorun olabilir. Bazen uzun süre açık kalan adsl modemlerde sorun olur. İnternetiniz yavaşladıysa ilk olarak Adsl modeminizi kapatın ve yeniden açın. Adsl modem internete bağlandığında internetinizi kontrol edin.
 2. İnternetinizin yavaşlamasındaki sebep açık olan ve sizin unuttunuz bir indirme yazılımı olabilir. Torrent kullanıyorsanız torrent istemci yazılımını kapatın (Örneğin utorrent).  Açık olan bir indirme yöneticisi varsa (IDM gibi) kapatın. Bazen arkaplanda çalışan ve unutulan indirme programları internetin yavaşlamasına sebep olur.
 3. Windows güncelleme çalışıyor mu kontrol edin. Eğer Windows güncellemesi çalışıyorda, bilgisayarınız indirme yapıyor demektir. Bu da internetin yavaşlamasına sebep olur.
 4. Bilgisayarınızı kapatın – açın. Bilgisayarınızda oluşan geçici bir ağ sorunu internetin yavaşlamasına sebep olabilir.
 5. Başka tarayıcı ile internete girin. Tarayıcınızdaki bir sorun internetizin yavaşlamasına sebep oluyor olabilir. Google Chome kullanıyorsanız, Firefox, Yandex veya Internet Explorer ile internete girmeyi deneyin.
 6. İnternetiniz sadece bir sitede mi yavaşladı? Başka siteleri denediniz mi? Örneğin sadece Facebook’ta yavaşlama varsa, Facebook sunucularındaki yoğunluk size yavaşlama olarak yansır. Başka sitelere girin ve internet hızınızı bir de diğer sitelerde kontrol edin. Belki sorun sizde değil girmek istediğiniz sitededir.
 7. İnterneti sizden başka kullanan var mı?  Aynı interneti başkaları da kullanıyorsa ve sizinle aynı interneti kullanan kişiler dosya indirme yapıyorsa sizin internetiniz de yavaşlar. İnternetinizi kullanan başkalarının dosya indirip indirmediğini kontrol edin.
 8. İnternete kablosuz ağ üzerinden bağlanıyorsanız sinyal seviyeniz azalmış olabilir. Bu durumda modem ile aranızda kapı gibi engeller varsa bu engelleri ortadan kaldırın. Sinyal seviyesinin düşmesi internet hızınızın düşmesine sebep olur.
 9. DNS sunucunuzu değiştirin. DNS sunucunuzdaki bir sorun sayfalara erişim hızınızı düşürebilir, bu durumda internet çok yavaş gelebilir. En iyi ücretsiz DNS hangileridir? (Buradan tercih edilen DNS sunucuyu kullanın)
 10. Tüm yukarıkdaki işlemlere rağmen internetiniz çok yavaşsa, servis sağlayıcınıza telefon açın. Servis sağlayıcınızda, Türk Telekom, Superonline, geçici bir sorun olabilir. Türk telekomdaki geçici sorunlar internet hızınızın düşmesine sebep olabilir. Siz kendi kontrollerinizi yaptıktan sonra rahatlıkla TTNET’i arayarak durumunuzu izah edebilirsiniz.

İnternet Yavaşlık Sorunu

Yavaşlık sorunu Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal medyada ise sorun TİB tarafından yapılan yavaşlatma / sansür uygulamasından kaynaklanıyor olabilir. Türkiye’de zaman zaman bu tür yavaşlatma işlemleri uygulanıyor.
Bu durumda VPN programları size hız açıcından yardımcı olacaktır: VPN Programları linkinden ücretsiz VPN programlarına ulaşabilirsiniz.

 • Yavaş internet sorununa dair aklıma gelenleri yazdım. Sırası ile kontrol ederseniz sorunun kaynağını bulabilirsiniz.

İnternetim Çok Yavaşladı
5 (100%) 2 Kez Oylandı

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here