Explorer-exe-Hatasi-Cozumu

Bilgisayar açılışında karşımıza gelen Explorer.exe adında boş pencere sorunu çoğu kullanıcı tarafından format ile çözülür. Fakat bunun asıl çözüm yöntemi format değildir. Explorer.exe hatası alanlar için format gereksiz bir çözüm yöntemidir. Daha kolay çözüm yolları bulunmaktadır.

Peki nedir bu Explorer.exe?

Explorer.exe sistemin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu dosya da sistemin çalışmasını sağlayan dosyalardan bir tanesi. Ve eğer denemişseniz Görev Yöneticisi’nden explorer.exe’nin işlemini sonlandırdığınızda masaüstü kaybolur, gözükmez. Bu durumda da ALT + CTRL + Delete yaparak Çalıştır’a girer explorer.exe yazarız. Konumuz bu olmasa da explorer.exe hakkında da kısa bir tanım vermiş olduk.

Explorerexe-hatasi

Explorer.exe Hatası Nasıl Çözülür?

1. Öncelikle “Windows tuşu + R” yaparak “Çalıştır”‘a giriyoruz.

2. Çalıştır’a “regedit” yazalım ve “Kayıt Defteri”‘ni açalım. Aşağıdaki konumu takip ederek “Image File Execution Options\” a ulaşalım.

HKEY_LOCAL_MACHINE\
SOFTWARE\
Microsoft\
Windows NT\
CurrentVersion\
Image File Execution Options\

3. Girdiğiniz yerde “explorer.exe” ve “iexplorer.exe” varsa silin. Yok ise bir problem değil.

4. Daha sonra aşağıdaki konumu takip edelim.

HKEY_LOCAL_MACHINE\
SOFTWARE\
Microsoft\
Windows NT\
CurrentVersion\

5. “Winlogon”‘a tıklayalım ve sağ taraftan “Shell” değerini bulalım. Değerin normalde “Explorer.exe” olması gerekmekte. Eğer değilse Shell’e tıklayalım ve oraya “Explorer.exe” değerini girelim. “Tamam” diyerek çıktıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

6. İşlem bu kadar! Artık açılışta Explorer.exe hatası ile karşılaşmayacaksınız.

Yazımızda bilgisayar açılışlarında Explorer.exe hatası alan Windows kullanıcıları için sorunun nasıl çözülebileceğini anlattık. Yukarıdaki adımları yaptığınız hâlde Explorer.exe hatası devam ediyorsa yorum olarak bildirin. Tarafımızdan sorununuza dair çözüm yöntemleri sunulacaktır.

cozumbuldum
 Uzun süredir çeşitli sitelerde teknoloji editörlüğü yapmış ve yürüttüğü bazı internet projelerinde de başarılı olmuştur. Ve şimdiki zamanını Çözümbuldum.com'a ayırmaktadır. 
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız / Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorumlar

  1. İbrahim Mouselli

    Merhabalar,kardeşimin bilgisayarında aylardır çözemediğim bir sorun var windowns 10 kullanıyor bilgisayarı açtığından itibaren aralıklarla ekran donuyor ve herşey kapanıyor ayrıca explorer.exe hatası çıkıyor,sayfanızdaki explorer.exe hatasına baktım ancak aynı hata değil,şöyle;

    https://gyazo.com/b720e02d549d945532d55be3f5961f8e

    Görev yöneticisinde Disk %100 ve donduğunda Cpu %100 oluyor.Çözüm bulabilirseniz mükemmel olur şimdiden teşekkürler ve saygılar.

  2. Mustafa Boztopraklı

    çözüm bulamayanlar; sisteme yönetici olarak giriş yapıp regedit’ten sonra Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows yolundaki Load adlı girişi silebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir