Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

0
3429
Görüntüleme

Merhaba değerli çözümbuldum okurları ,

Taşınması kolay ve kapladığı yer az olan harici hard disklerimiz günlük hayatımız için bilgisayar konusunda bizlere çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Boyutuna göre içerisinde işimize yarayan o kadar çok dosya barındırmakta ki kendini bizden bir türlü ayıramıyor fakat bu işlevsel aletin beraberinde getirdiği bazı problemler de var tabii işte bunlardan bir tanesi çoğu kişinin araştırdığı Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür? sorusu çözümbuldum ekibi bu konuyu detaylıca araştırarak sorun yaşayanlar için harika bir çözüm yolu buldu.

Takmış Olduğunuz Harici Harddisk Disk Yönetiminde Görünüyor Mu?

İlk olarak windows sürücüsünün takmış olduğumuz harici diski görüp görmediğini anlamalıyız. Bunun için elinizde ki harici diski bilgisayara takınız. Bazen bilgisayarların harici diski okuması için harici diskin üzerinde yer alan bir anahtarı açmanız gerekebilir. Hatta bazı harici diskler güç kablosuna bile ihtiyaç duyabilir.

Şimdi bunun için disk yönetimi aracını açalım. Bunun için ilk önce windows logo ve R tuşuna aynı anda basın. Bu komut çalıştır kısmını açacaktır. Buraya diskmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basın.

Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?, donanim depolama , bilgisayarım-harddiski-görmüyor

Bilgisayar harici harddiski görmüyor

Bu adımdan sonra disk yönetimi penceresinde listelenen diskleri görmelisiniz. Yine burada bilgisayara takılmış olan haricidiskleri de görebilirsiniz.

Eğer burada sürücünüzü görüyorsanız cihazınızı biçimlendirebiliriz bunun için son adıma bakınız. Eğer göremiyorsanız bir sonraki adımı uygulayın.

Windows’a Sürücü Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Windows takmış olduğunuz harici diski görmüyorsa ilk önce bilgisayarınızın sürücü sorunu, donanım sorunu veya çalışmayan bir usb port olabilir.

İlk olarak, takmış olduğunuz sürücüyü bilgisayardan çıkarın ve başka bir bilgisayarda çalıştırmayı deneyin. Eğer farklı bilgisayarda çalışıyorsa usb portlarınız çalışmıyor olabilir.

Yine büyük harici diskleri çalıştırmak için bilgisayarınızın usb port yeterli güç sağlamayabilir. Bu yüzden usb yerine biliyorsanız direkt bilgisayara bağlamayı deneyin.

Farklı bir yol olarak bilgisayarınızda bulunan farklı usb portlarını deneyin. Farklı kombinasyonlar denememizin temel nedeni bilgisayar veya sürücünüzde sorun olup olmadığını anlamak gerçekten zor. Bu yüzden hepsini tek tek denememiz gereklidir.

Eğer sürücü farklı bilgisayarlarda çalışır veya etrafta sürücüyü test etmek için bilgisayar yoksa sürücü sorun yaşıyor olabilir. Bunun için Aygıt yöneticisini kullanarak kontrol edelim.

Aygıt Yöneticisini açmak için Windows Logo + R tuşuna basıp sonra devmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basınız.

Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?, donanim depolama , bilgisayarım-harddiski-görmüyor

Bilgisayar harici harddiski görmüyor

Buradan disk sürücülerine bakınız. Eğer sarı ünlem işareti varsa bu sürücülerde sorun var demektir. Bunun için sarı ünlem işareti olan sürücüye sağ tıklayıp ne nedenini öğrenebilirsiniz. Ve yine buradan windows size bu sorunu çözmeniz de yardımcı olacak yönergeleri size sunacaktır.

Eğer size bir çözüm yolu sunmaz ise sorunu öğrendikten sonra Google‘da aratarak çözüm yolunu bulabilirsiniz.

Eğer bu sorunu son zamanlarda yaşıyorsanız sistem geri yükleme yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.

Farklı bir yol olarak sürünün üzeri de sağ tıkladığınızda sürücüyü güncelleşti seçeneğini seçip sürücü güncelleme yapınız. Bazen eski bir sürücüde bu soruna neden olabilir.

Bilgisayarım harici harddiski görmüyor sorunu son adım bölümlendirme ve biçimlendirme

Bu sorunu çözmenin diğer yolları ise diski bölümlendirme ve biçimlendirme yöntemleridir.

Sürücünüzün bölümlendirilmemiş ve dolu olduğunu görebilirseniz bunun için harici harddiskinize yeni bir alan oluşturmalısınız.

Bunu gerçekleştirmek için  disk yönetim aracını açın. Burada harici diskinize sağ tıklayın. Buradan sürü yolu ve harfi değiştir diye bir seçenek olacaktır. Buradan Değiştir seçin. Sonra herhangi bir harfi seçin. Örneğin g harfi. Bundan sonra bilgisayarımdan sürücünüze erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi yaptığınız halde sürücünüze ulaşılamıyorsa sürücünüzün format biçimi FAT32 veya NTFS değildir. FAT32 veya NTFS’ye çevirmek için sürücünüzün üzerine sağ tıklayın ve sürücüyü biçimlendir tıklayın. Buradan istediğiniz dosyalama sistemini seçiniz.

Biçimlendirme yapmadan önce harddiskiniz de önemli veriler varsa kapalı bir biçimde yedeklemenizi öneririm. Çünkü biçimlendirme sonrası tüm dosyalar silinecektir.

Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?
5 (100%) 3 Kez Oylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here